“Aytmatov’u Okuyorum” Projesi

“Aytmatov’u Okuyorum” Projesi

23 Nisan 2023 Kapalı Yazar: siteadmin

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Medya Merkezi MEDIAMANAS tarafından Cengiz Aytmatov’un 90. Doğum Yılı Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Aytmatov’u Okuyorum” adlı proje tamamlandı.

Kırgızistan’ın ve Türk dünyasının büyük değeri Cengiz Aytmatov’un eserlerinden kesitlerin farklı dillerde okunması, böylece onun insanlığa mal olan bir şahsiyet haline geldiğinin, her milletten ve dilden insanın gönüllerinde yer ettiğinin bir kez daha hatırlatılması temel hedefiyle yola çıkılan projeye sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler gibi çok çeşitli kesimlerden şahısların yanı sıra Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov da katıldı.

Üniversitenin Kırgızistan’ın kültür arşivine bir katkısı olarak nitelendirilebilecek çalışma, Cengiz Aytmatov’un doğum günü ve Kırgızistan’da Edebiyat Günü olan 12 Aralık’tan 1 ay önce başladı ve Bakan Camankulov’un Aralık 2018’in sonlarına doğru katılımıyla tamamlandı.

Proje kapsamında gönüllü katılımcılar Aytmatov’un eserlerinden en fazla 1 dakikalık kesitleri Türkçe, Kırgızca, Uygurca, Moğolca, Rusça, Korece, İngilizce, Almanca ve Fransızca okudular.

MEDIAMANAS’ın sosyal medya hesaplarında da yayınlanan ve büyük ilgi gören 56 videoyu burayı tıklayarak izleyebilirsiniz.